Relacja z III edycji

 

PODSUMOWANIE

 

„Robotech”: Robotics Technology Conference

 

18 września 2018 r., Wrocław

W tym roku zebraliśmy ponad 160 uczestników i już po raz trzeci zainteresowani nowoczesnymi rozwiązaniami w dziedzinie robotyki spotkali się na Robotechu – jednej z najważniejszych konferencji dotyczących tej tematyki w Polsce. W tym roku tak jak i w poprzednim czasopismo „Control Engineering Polska” i Wydawnictwo Trade Media International zorganizowało ją we Wrocławiu, mieście, w którym działają zrobotyzowane centra produkcyjne, choćby takie jak Centrum Innowacji 3M, które uczestnicy konferencji mogli również zwiedzić. Tak jak rok temu nowoczesne centrum biznesowe Ibis Styles Wrocław Centrum gościło profesjonalistów: dyrektorów zakładów produkcyjnych, inżynierów robotyków i automatyków, przedstawicieli środowiska akademickiego i sektora państwowego. Jednym słowem spotkali się wszyscy zainteresowani robotyzacją, a w kuluarach można było obejrzeć interesujące prezentacje wystawców i bezpośrednio wymienić poglądy ze specjalistami. Wśród poruszanych w trakcie prelekcji zagadnień znalazły się między innymi takie jak: robotyka w koncepcji Przemysłu 4.0, właściwy wybór robota do konkretnej aplikacji, komputerowe systemy wspomagające w robotyce, optymalizacja systemów połączeń na stanowiskach zrobotyzowanych, symulacja zrobotyzowanych procesów produkcyjnych czy też dotyczące zagadnień związanych ze współpracą człowieka z robotem (tzw. collaborative robotics).

 

 

Do tematyki konferencji wprowadził uczestników Krzysztof Sas ekspert ds. systemów automatyki w firmie Robotize. Robotyką przemysłową zajmuje się od 7 lat i skutecznie wdrażał systemy zrobotyzowane głównie w przemyśle automotive i FMCG.

W tym roku wraz z Dawidem Cekusem uczestnicy pierwszej prezentacji od razu udali się w daleką podróż, przynajmniej w technologiach, bo tematem była budowa i wykorzystanie łazików marsjańskich w przemyśle. Dr hab. inż. Dawid Cekus jest profesorem Politechniki Częstochowskiej i kierownikiem Zakładu Komputerowego Wspomagania Projektowania. Założył Koło Naukowego Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn, którego członkowie w 2018 roku zwyciężyli w konkursie łazików marsjańskich University Rover Challenge 2018 w USA. Jak się okazuje, łaziki marsjańskie można wykorzystać w przemyśle między innymi przy pracy na liniach produkcyjnych, jako roboty inspekcyjne czy też jako zastępujące człowieka w nieznanych, trudnych lub niebezpiecznych warunkach terenowych.

 

Dawid Cekus, Profesor Politechniki Częstochowskiej Instytutu Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn 

O projektowaniu optymalnej zrobotyzowanej linii produkcyjnej w przemyśle automotive mówił Mariusz Orda, lider dywizji w firmie RW Swiss Automation. Przedstawił zagadnienia związane z tworzeniem i optymalizacją procesu robotycznego w przemyśle automotive na podstawie konkretnej linii produkcyjnej. Omówił kolejne inżynieryjne etapy projektowania linii produkcyjnej oraz dobór narzędzi do wybranych technologii.

 

Mariusz Orda, Lider dywizji, RW Swiss Automation Sp. z o.o.

Sebastian Perz, Regional Account Manager w firmie KUKA Polska w swoim wystąpieniu starał się zainteresować słuchaczy najnowszymi trendami w robotyce dotyczącymi digitalizacji produkcji. Przedstawił zagadnienia związane z nadzorem i zarządzaniem produkcją zrobotyzowaną oraz dotyczące autonomicznego transportu wewnętrznego. Jak wiadomo firma KUKA ma w ofercie całą gamę robotów kolaborujących z człowiekiem oraz bogate doświadczenie wykorzystania wymiany danych w chmurze obliczeniowej.

 

Sebastian Perz, Regional Account Manager, KUKA Polska

Zawsze najciekawsze dla słuchaczy są prezentacje pokazujące praktyczne wykorzystanie robotów. Dlatego dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Tomasza Wikieraka i Marcina Paprockiego z firmy 3M Poland, którzy przedstawili zastosowanie robotów przemysłowych w obiektach firmy 3M w naszym kraju. Mogliśmy się przekonać, w jaki sposób firma 3M skutecznie wykorzystuje roboty przemysłowe, by utrzymać pozycję jednej z przodujących firm produkcyjnych na świecie.

 

 

Tomasz Wikierak, Manufacturing Technology Manager, 3M Poland Sp. z o.o

 

Marcin Paprocki, MES Value Realization Lead, 3M Poland Sp. z o.o.

Z kolei o zastosowaniu produktów Cognex w aplikacjach z robotami przemysłowymi mówił Mateusz Hablaszek Account Sales Engineer w firmie Cognex Poland. Przedstawił optymalny sposób wykorzystania systemów wizyjnych i 3D w aplikacjach z robotami przemysłowymi. Przekonywał, dlaczego ważne są stabilne, precyzyjne i szybkie algorytmy do pozycjonowania robotów oraz czy można je łatwo wdrożyć w warunkach produkcyjnych.

 

Mateusz Hablaszek, Account Sales Engineer, Cognex Poland Sp. z o.o.

Tematem wystąpienia Piotra Waśniowskiego współwłaściciela firmy Dipol było jak zbudować robota, aby nie zbankrutować: technologia i techniki budowania własnego robota. Jak stwierdził, odpowiedź jest prosta. Po pierwsze wykorzystaj to, co masz, a resztę wyżebraj. Przy budowie czegokolwiek postaraj się zainteresować swoim projektem jak największą liczbę osób, które chętnie dadzą wsparcie merytoryczne albo finansowe. Piotr Waśniowski w firmie Dipol zajmuje się wsparciem marketingowym poprzez tworzenie unikalnych przedmiotów.

 

Piotr Waśniowski, Współwłaściciel, Dipol

Manufactured Efficiency automatyzacja i robotyzacja produkcji kluczem do globalnego sukcesu w biznesie to tytuł prelekcji Jacka Urbanowicza, zajmującego stanowisko Technical Coordinator w firmie FANUC Polska. Jak stwierdził, filozofia twórców firmy FANUC opiera się na przekonaniu, że produkcja wymaga niezawodnych maszyn i narzędzi. Dlatego od ponad 60 lat zajmuje się ona udoskonalaniem produktów i stale kreuje innowacje, które pozwalają optymalizować procesy produkcji. Mówił między innymi o inteligentnych technologiach, robotach i obrabiarkach przemysłowych, systemach sterowania CNC oraz opcjach specjalnie stworzonych w celu wsparcia producentów w procesie transformacji w dobie Przemysłu 4.0.

 

Jacek Urbanowicz, Technical Coordinator w firmie FANUC Polska Sp. z o.o.

Rafał Kluska CEO firmy Gudel przedstawił rozwiązania przyszłości – osie liniowe i portale suwnicowe jako sposób na zwiększenie możliwości robotów. Jak wiadomo osie liniowe i portale suwnicowe to dziś niezawodne elementy stanowisk zrobotyzowanych. W czasie swojego wystąpienia podał przykłady ich zastosowań w różnych branżach.

 

Rafał Kluska, CEO, Gudel sp. z o.o.

Czy współpraca człowieka z robotem może być bezpieczna? Mówił o tym Kamil Wójcik specjalista ds. bezpieczeństwa i modernizacji maszyn w firmie Pilz Polska. Zaprezentował między innymi problematykę kolaboracja człowiek – robot, drogę w kierunku bezpiecznej aplikacji HRC, pomiary sił kolizji robotów współpracujących, oraz wykorzystanie technologii VR w aplikacjach wykorzystujących roboty.

 

Kamil Wójcik, Specjalista ds. bezpieczeństwa i modernizacji maszyn, Pilz Polska Sp. z o.o.

Dawid Horacy Gołębiewski, inżynier robotyki i systemów inteligentnych w firmie Amazon Robotics przedstawił uczestnikom konferencji, w jaki sposób automatyzacja może wpłynąć na poprawę wydajności przedsiębiorstwa i pracowników. Sam pomógł kilku firmom uprościć ich linie produkcyjne lub zaoszczędzić koszty, patrząc na rozwój produktu z innej perspektywy.

 

Dawid Gołębiewski, Inżynier Robotyki i Systemów Inteligentnych w AMAZON ROBOTICS

O układach bezpieczeństwa w systemach zrobotyzowanych mówił w czasie swojego wystąpienia Szymon Gumółka marketing manager w firmie Balluff. Udało mu się odpowiedzieć na pytania, czy sposób przesyłu informacji ma wpływ na niezawodność i bezpieczeństwo produkcji oraz jak zwiększyć efektywność procesów zrobotyzowanych. Razem ze słuchaczami zastanawiał się jak efektywnie zarządzać układem sterowania i  bezpieczeństwa.

 

Szymon Gumółka, Marketing Manager, Balluff Sp. z o.o. 

Mobilne roboty kooperacyjne w systemach elastycznej produkcji to temat wystąpienia Dominika Beltera adiunkta w Instytucie Automatyki, Robotyki i Inżynierii Informatycznej Politechniki Poznańskiej. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na roboty jako odpowiedź na zapotrzebowanie na siłę roboczą oraz ich wykorzystanie przy produkcji niskoseryjnej. Jak przekonywał, mogą one być dziś wykorzystane również w małych i średnich zakładach produkcyjnych. Dotyczy to zwłaszcza mobilnych robotów kooperacyjnych z systemem percepcji 3D.

 

Dominik Belter, Adiunkt, Instytut Automatyki, Robotyki i Inżynierii Informatycznej, Politechnika Poznańska

Natomiast o zwinnym i autonomicznym podejściu do spersonalizowanej produkcji opowiedział słuchaczom Maciej Kuczyński Regional Marketing Manager w firmie Omron Electronics. Również nawiązał do produkcji niskoseryjnej zyskującej dziś na znaczeniu wraz z dynamicznym rozwojem rynku e-commerce. W trakcie prelekcji zaprezentował wizję firmy Omron, dotyczącą realizacji inteligentnego i autonomicznego środowiska produkcyjnego, w którym funkcje takie jak transformacja, transfer i transport zostały zharmonizowane w celu zapewnienia optymalnej elastyczności produkcji.

 

Maciej Kuczyński, Regional Marketing Manager, Omron Electronics Sp. z o.o.

Korzyści wynikające z robotyzacji procesów produkcyjnych to temat wystąpienia Artura Wnęka menedżera ds. handlu i rozwoju w firmie Proster. Mówił o kosztach wdrożenia robota, opcjach leasingu i kosztach utrzymania. Przedstawił przykład wdrożenia przeprowadzonego przez firmę Proster. Artur Wnęk jest absolwentem wydziału Automatyki i Robotyki na Politechnice Krakowskiej.

 

Artur Wnęk, Menedżer ds. Handlu i Rozwoju, Proster Sp. z o.o.

Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważna jest dziś architektura cyberbezpieczeństwa dla robotyki i linii produkcyjnych. Dlatego duzym zainteresowaniem cieszyła się w trakcie tegorocznej imprezy Robotech prelekcja wygłoszona przez Krzysztofa Czubę prokurenta w firmie Bergman Engineering. Jak stwierdził w świecie przemysłu, Internetu Rzeczy (IoT) i Technologii Operacyjnej (OT) i z urządzeniami mającymi coraz to bardziej wyrafinowaną sztuczną inteligencję, musimy mieć pewność, że wszystkie systemy działają w sposób oczekiwany i będą bezawaryjnie wspierać procesy przemysłowe i biznesowe. Niestety cyberzagrożenia związane z liniami produkcyjnymi są coraz powszechniejsze i dotyczą nie tylko linii produkcyjnych i fabryk.

 

Krzysztof Czuba, Prokurent, Bergman Engineering Sp. z o.o.

Get robotized or go home tak zatytułował swoje wystąpienie Krzysztof Sas podsumowujące tegoroczny Robotech. Jak sądzę, nie musiał nikogo z uczestników przekonywać, że robotyzacja jest konieczna, aby utrzymać konkurencyjność i tempo wzrostu naszego przemysłu. Przedstawił kilka przykładowych wdrożeń oraz robotyzację jako sposób innego spojrzenia na procesy. Również, w jaki sposób przeprojektować je pod automatyzację, zamiast automatyzować to, co już jest.

 

Krzysztof Sas, Ekspert ds. Systemów Automatyki, ROBOTIZE

W tym roku uczestnicy konferencji mieli okazje zwiedzić zrobotyzowany kompleks zakładów firmy 3M we Wrocławiu. Zobaczyliśmy, jak funkcjonuje zrobotyzowana linia produkcyjna w jednej z najbardziej zaawansowanych fabryk produkcyjnych na świecie. Wrocławskie centrum o powierzchni 600 m2 zostało zaprojektowane tak, aby oddać innowacyjną kulturę firmy 3M, a rolę przewodników po świecie nowoczesnych technologii pełnią interaktywne ekspozycje i praktyczne demonstracje.

 

Centrum Innowacji 3M

 

Centrum Innowacji 3M

 

Centrum Innowacji 3M

 

Zapraszamy na kolejny Robotech już za rok.

Bohdan Szafrański

Prelegenci

Nasi Prelegenci zapewnili najlepszą wiedzę na temat innowacji, szans oraz zagrożeń jakie dotyczą robotyki i nowych technologii w otaczającym nas świecie.

Nasi Prelegenci zapewnili najlepszą wiedzę na temat innowacji, szans oraz zagrożeń jakie dotyczą robotyki i nowych technologii w otaczającym nas świecie.

GŁÓWNY PARTNER

PARTNER KONFERENCJI

PARTNERZY MERYTORYCZNI

Facebook
LinkedIn