Relacja z II edycji

 

 

 

Opinie o konferencji

This page is having a slideshow that uses Javascript. Your browser either doesn't support Javascript or you have it turned off. To see this page as it is meant to appear please use a Javascript enabled browser.

Dziękuję za świetne przygotowanie konferencji i możliwość wysłuchania tylu ciekawych referatów

Adam Filutowski Wydawca, WN PWN
Chciałbym przekazać, że konferencja bardzo nam się podobała pod względem merytorycznym oraz organizacyjnym.
Michał Boba Advanced Process Engineer, 3M Wrocław Sp. z o.o.
Dziękuję za zorganizowanie konferencji Robotech. Jestem ogromnie zadowolony z udziału. Choć na co dzień nie jestem związany z branżą robotyki, to większość prezentacji była dla mnie bardzo interesująca, profesjonalnie przygotowana i świetnie prowadzona. Nawiązałem wiele cennych kontaktów, które mogą zaowocować długą i owocną współpracą. Satysfakcja 100% i proszę o więcej podobnych konferencji.
Leszek LataczSales Manager, Smart Solutions
Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w Państwa konferencji. Jesteśmy bardzo zadowoleni z poziomu prezentacji i jakości kontaktów handlowych, jakie udało się nam nawiązać.
Barbara ŻyrekSales Support, Güdel Sp. z o.o.
Z mojego punktu widzenia, konferencja bardzo udana. Wierzę, że w przyszłości będziemy również uczestniczyć w wydarzeniach tego typu.
Dawid Woźniak Kierownik ds. Kluczowych Klientów Działu Robotyki, YASKAWA Polska Sp. z o.o.
Jeśli chodzi o wrażenia to jestem bardzo zadowolony. Dużym plusem było to, że oprócz prezentacji stricte branżowych było kilka mocno wizjonerskich czy też biznesowych.
Krzysztof Sas Ekspert ds. Systemów Automatyki, ROBOTIZE
Moja opinia na temat konferencji Robotech? Myślę, że była ciekawa. Pozwoliła mi spojrzeć na rozwój metod sztucznej inteligencji i sieci neuronowych z innej perspektywy. Mogłem usłyszeć rzeczy, nad którymi codziennie się nie zastanawiam, pozwoliła mi dostrzec sprawy ważne, zanim staną się pilne. Wysłuchałem interesujących prelekcji dotyczących innowacji, szans oraz zagrożeń jakie dotyczą robotyki i nowych technologii w otaczającym nas świecie.
Przemysław BoreckiDyrektor, Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii
Dziękuję za ciekawą konferencję. Bardzo podobała mi się forma prowadzenia, czyli kilkanaście krótkich prezentacji. Dzięki częstym zmianom tematu konferencja nie była nudna i pozwalała poruszyć wiele zagadnień, których zgłębienie i tak zajęłoby więcej niż jeden dzień.
Adam PrzybyłoAutomation Engineer, Nestle Polska S.A.

PODSUMOWANIE

„Robotech”: Robotics Technology Conference

19 września 2017 r., Wrocław

Robotech to jedna z najważniejszych konferencji w Polsce w dziedzinie robotyki i nowych technologii. Na konferencji zorganizowanej we Wrocławiu przez czasopismo „Control Engineering Polska” i Wydawnictwo Trade Media International spotkali się profesjonaliści, dyrektorzy zakładów produkcyjnych, inżynierowie robotycy i automatycy, przedstawiciele środowiska akademickiego, sektora państwowego i wszyscy zainteresowani tematyką robotyzacji i nowych technologii.

W polskich zakładach postępuje proces automatyzacji i robotyzacji produkcji. Nowoczesne roboty nie tylko zastępują ludzi na liniach produkcyjnych, ale kooperują z nimi w trakcie wykonywania różnych zadań. Kolejna już edycja konferencji Robotech, zorganizowana 19 września we Wrocławiu, była okazją do poznania nowych idei i rozwiązań prezentowanych przez ekspertów oraz okazją do wymiany poglądów i doświadczeń pomiędzy uczestnikami. Powodem tak dużego zainteresowania konferencją były właśnie ważna i aktualna tematyka oraz możliwość bezpośrednich kontaktów. Rozmawialiśmy o innowacjach, szansach i zagrożeniach związanych z praktyczną implementacją robotyki i nowych technologii.

Merytorycznie i wielowątkowo

W tematykę konferencji wprowadził uczestników jej moderator, Krzysztof Sas, który karierę rozpoczynał jako programista języków wysokopoziomowych w projektach z zakresu Industrial IT. Robotyką przemysłową zajmuje się od sześciu lat. Początkowo działał jako programista, a następnie lider projektów i zespołu robotyki przemysłowej. Wdrażał systemy zrobotyzowane głównie w przemyśle automotive i FMCG. Od roku prowadzi własną firmę konsultingowo/wdrożeniową Robotize.

Uczestnicy mogli wysłuchać kilkunastu merytorycznych wystąpień, zaczynając od przedstawienia automatycznego monitoringu parametrów robota do predykcji awarii, o czym mówili inżynierowie robotyki Vanessa Braum i Szymon Wojtasik z Opel Manufacturing Poland. Oboje omówili zasadę ZDT – Zero Down Time, w tym rodzaje błędów rozpoznawanych przez ZDT.

Karol Kowalczyk, menedżer marketingu w firmie Balluff, przedstawił nowoczesne układy bezpieczeństwa w systemach zrobotyzowanych, m.in. kurtyny bezpieczeństwa, indukcyjne czujniki bezpieczeństwa i ich zalety, wyłączniki magnetyczne, w tym kontaktronowe, oraz RFID.

Czy robot może być rzeczywiste elastycznym narzędziem produkcyjnym? Czy nasze marzenia o robotyzacji się spełniły? Jak mówił Krzysztof Kamiński, prezes zarządu w firmie Alnea, już ok. 420-350 roku p.n.e. grecki matematyk Archytas z Tarentu buduje mechanicznego ptaka nazwanego „Gołąb”, napędzanego parą, który według przekazów historycznych potrafił latać. Współczesne roboty mogą wykonywać złożone ruchy w wielu płaszczyznach, korzystać z wymiennych narzędzi, przyrządów i czytników kodów RFID. Można też dynamicznie zmieniać ich program. Natomiast przyszłość to np. pozycjonowanie przestrzenne 3D oraz roboty współpracujące.

Szansę na ekspansję robotyki przemysłowej Marek Kraft – adiunkt w Instytucie Automatyki, Robotyki i Inżynierii Informatycznej na Politechnice Poznańskiej – widzi w rozwoju sztucznej inteligencji. Katalizatorami rozwoju takich technologii są wielowarstwowe sieci neuronowe. Jak stwierdził prelegent, roboty w najbliższej przyszłości będziemy uczyć, a nie programować.

„Precyzyjne tory jezdne (Track Motion)” to temat prezentacji Rafała Kluski, CEO pionu sprzedaży i serwisu w firmie Güdel. Zwrócił on uwagę na zalety rozwiązań bezkolizyjnych, takich jak praca robotów blisko siebie oraz elastyczność procesu.

Ewa Łabno-Falęcka, Head of Corporate Communication and External Affairs w Mercedes-Benz Manufacturing Poland, mówiła o smart mobility, czyli o inteligentnej motoryzacji – m.in. o automatyce instalowanej już dziś w samochodach, np. o zdalnym parkowaniu i automatycznej nawigacji.

Jakie są najpopularniejsze aplikacje zrobotyzowane w Polsce? Sebastian Perz, inżynier sprzedaży w KUKA Polska, wymienił podstawowe problemy rodzimego rynku. Opowiadał o szkoleniach i np. o serii nowych małych robotów KUKA. Dziś firma ta dysponuje rozwiązaniami skrojonymi na miarę i dla każdej branży.

Jarosław Panasiuk, pracownik naukowy Wojskowej Akademii Technicznej, przedstawił wirtualne środowiska modelowania i projektowania procesów zrobotyzowanych. Dzięki ich zastosowaniu można znacznie przyspieszyć szkolenie, ale także wykrywać kolizje i przewidywać czas wykonania czynności.

Ciekawy system programowania robotów offline za pomocą oprogramowania RobotExpert zaprezentował Krzysztof Michalik, specjalista ds. CAD w firmie KS Automotive (Siemens Industry Software). Zapewnia on np. możliwość standaryzacji programowania robotów od różnych producentów i synchronizację ich pracy w jednym środowisku.

Z kolei robotyczna manipulacja obiektami elastycznymi – percepcja i sterowanie systemu cyberfizycznego – stało się dla nas bardziej przystępne po wysłuchaniu wykładu Krzysztofa Walasa, adiunkta w Instytucie Automatyki i Inżynierii Informatycznej Politechniki Poznańskiej. Rezultaty przedstawionego przez niego projektu budzą nadzieje na to, że niedługo zostaną wykorzystane również w praktyce.

O robotach i oprogramowaniu YASKAWA w budowaniu Przemysłu 4.0 w tej edycji konferencji opowiedział Dawid Woźniak, kierownik ds. kluczowych klientów działu robotyki w YASKAWA Polska. Jak stwierdził, w 43% fabryk podejmuje się decyzje „menedżerskie”, korzystając z tzw. zdrowego rozsądku, a nie informacji pochodzących wprost z produkcji. YASKAWA oferuje w Polsce kompleksową obsługę klientów: doradztwo techniczne, szkolenia, sprzedaż i serwis.

Krzysztof Sas przedstawił następnie, jak wydobywać z robotów to, co najlepsze, czyli „sztukę” praktycznej robotyzacji. Mówił m.in. o autonomizacji, czyli korekcji, automatycznych wyjazdach i dodawaniu referencji. Również o takich ważnych zagadnieniach, jak optymalizacja layoutu stanowiska.

Czy Photon – to naprawdę robot, który nauczy Twoje dziecko nowych technologii? Maciej Kopczyński, dyrektor ds. rozwoju i innowacji w Photon Entertainment, nie ma takich wątpliwości. Dzieci bezproduktywnie marnują zbyt wiele czasu w czasie dzieciństwa i, jak pokazują badania, mają coraz większe problemy z logicznym myśleniem. Natomiast Photon jest pierwszym na świecie interaktywnym robotem, który rozwija się razem z dzieckiem.

Krzysztof Ilnicki, manager produktu w firmie Encon-Koester, wrócił na grunt rozwiązań dla przemysłu, przedstawiając mobilne roboty przemysłowe jako przyszłość transportu w fabrykach 4.0. W trakcie przerw mogliśmy zobaczyć, jak w praktyce działa taki robot. MiR to przodujący producent współpracujących robotów mobilnych. Celem firmy jest dążenie do automatyzacji transportu wewnętrznego i usprawnienie działania produkcji, a miejsca wdrożeń to: hale produkcyjne, szpitale i biura.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja komercyjnego i niekomercyjnego zastosowania bezzałogowych statków powietrznych w FIR WARSZAWA (w polskiej przestrzeni powietrznej). Mówił o tym Mateusz Bielecki, st. specjalista ds. pozyskiwania oraz przetwarzania danych obrazowych z wykorzystaniem platform BSP oraz administrator GIS z firmy Dron House. Omówił rodzaje bezzałogowych statków powietrznych, ich zastosowanie oraz podstawy prawne wykonywania lotów w FIR Warszawa.

Dwa kończące tegoroczny Robotech wystąpienia stały się naturalnym podsumowaniem całej imprezy. Tomasz Szpikowski, prezes zarządu w firmie Bergman Engineering, opowiadał o zawodach przyszłości i rynku pracy w epoce Industry 4.0. Na co dzień jest przedsiębiorcą oraz inwestorem. Jako „anioł biznesu” inwestuje w młode polskie startupy. Bergman Engineering to pierwsza w Polsce firma, która dostarcza specjalistów i gotowe, innowacyjne rozwiązania inżynierskie dla branż: motoryzacyjnej, energetycznej i lotniczej.

Na zakończenie usłyszeliśmy o programie wsparcia ARP dla branży robotyki i automatyki przemysłowej w Polsce. Opowiedział o tym Bartosz Sokoliński, dyrektor Biura Rozwoju i Innowacji w Agencji Rozwoju Przemysłu. Polska pod względem innowacji wciąż wypada w rankingach państw dość słabo (choć systematycznie awansuje). Jak podkreślił prelegent, w jednym z najnowszych zajęliśmy dopiero 38 pozycję. To pokazuje, jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Dlatego ważne są robotyzacja i wprowadzanie do produkcji nowych technologii. Choć oczywiście innowacji nie robi się na rozkaz.

Rzeczowo i stylowo

W tym roku konferencja odbyła się w nowoczesnym obiekcie biznesowym, jakim jest Ibis Styles Wrocław Centrum. W trakcie przerw uczestnicy mogli zapoznać się ze stoiskami partnerów naszej konferencji i bezpośrednio porozmawiać ze specjalistami z firm oraz prelegentami. Na Robotech zapraszamy ponownie za rok.

Bohdan Szafrański

Prelegenci edycji 2017

Facebook
LinkedIn